Otomatik kapı bir çok kapısı olan mekan için tercih edilen bir çözüm. İlla ki elektriklerin kesilmesi gibi durumlarda ciddi bir dezavantaja dönüşebiliyor. Elde kalabiliyor. Bir bakmışsınız içeri de ya da dışarı da mahsur kalmışsınız durumları oluşabiliyor. Fakat bu tarz olumsuz yönleri hariç çok da tercih etmeyi zorlaştıran bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Bu bir tercih, bir kapı neticede. İster manuel ister otomatik olsun, kapı kapıdır. İki alanı birbirinden ayırmaya yarayan gereçtir. Otomatik Kapı Çözümleri

Alanlardan birinde korumak istediğiniz değer verdiğiniz pahalı ya da önemli ya da o şey her ne ise size korunmayı gerektiren bir netice doğuran, işte onu muhafaza etmek için kullandığınız bir gereçtir. Aslında eski kabile oluşumları, o tarz bir hayat yaşayan daha lokal oluşumlar kapısız köy de yapmışlar.

Otomatik Kapı Çözümleri

Kapı yok giren çıkan bir perde inceliğinde bir şeyi aşıyorsun iç mekandasın. Dolayısıyla artık otomatik kapı çeşitlerini konuşmaya başlayabiliriz. Mesela en klişe bilinen ilk akla gelen bu cam olup da hastane pastahane hatta camilerde bile sık görmeye başladığımız, iki kanatlı olup genelde o iki kanadın eş zamanlı aynı anda birbirlerine doğru geldiği ya da birbirinden uzaklaştığı bir mesafede çalışan tipte kapı. İşte bu kapılar en klişe otomatik kapılardır. Ama tek versiyonu tabi ki bununla da kısıtlı değil. Bir çok ayrı formatı bulunmakta. Bunlardan bazıları uzaktan kumandalı, bazıları kanolu tuşlu, bazıları otomatik bariyer şeklinde yolda duba şeklinde, bazıları ise site kapısı gibi düşünün, raylı gidip gelen motorlu, gerçi bunlar otomatik olduğu için aslında her türlü motorlu sistemler. Bu arada kanatlı olup içe veya dışa doğru 90 derecelik bir daire çizen versiyonu da mevcut.

Biz genelde en sık iş yeri versiyonunu görüyoruz. Ayrıca iş yerinde de çift kanatlı olanını değil, biraz daha yukarıda toplanan, yukarıdan aşağı veya aşağıdan yukarı olan kepenklerin modern hali diyebileceğimiz gayet şık ve güvenlikli sistemlerden bahsedebiliriz. Bunlar genelde en sık görülenler çünkü artık hiçbir dükkan kolay kolay manuel sistemlere gitmiyor. Hem yaygınlığı konusu, hem de pratikliği konusu, hem de en en en önemlisi güvenlik konusunda tatmin eden yönü itibariyle, ve son olarak da ucuz olması.

Bir cevap yazın